Krok po kroku: jak robić piękne zdjęcia architektury (plus zaproszenie na Element Urban Talks)

Chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia otaczającej cię przestrzeni? Ten tekst spodoba ci się, bez względu na to, w jakim stopniu interesujesz się architekturą i designem miast. Poznaj kilka sprytnych tipów, dzięki którym podkręcisz swoje zdjęcia na maksa. Czytaj do końca – opowiemy o super ciekawym wydarzeniu, podczas którego poruszone zostaną kwestie architektury, człowieka oraz roli projektowania otoczenia.

Różnego rodzaju kadry, panoramy czy detale, ujęcia statyczne lub dynamiczne, z wysokości albo z dołu… i w końcu światło – budujące klimat otoczenia w zależności od pory roku, a nawet dnia. Fotografia miejska daje tyle możliwości wyrazu! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby jak najpełniej wykorzystać jej potencjał.

Dobry plan

W Kaboompics lubimy ponieść się artystycznej fantazji 😉 ale w kwestii sesji zdjęciowych najczęściej wykorzystujemy złote połączenie: spontanicznie, pod kontrolą.

Nasza rada? Przygotuj się odpowiednio wcześniej. Wstępnie zakreśl obszar lub konkretne miejsca, które chcesz uchwycić. Sprawdź pogodę, pomyśl, o której godzinie chcesz pojawić się na miejscu. Wieczorna golden hour występuje w listopadzie nawet o kilka godzin wcześniej niż np. w lipcu. 

Dobra perspektywa

To całkiem proste. Jesteś w Warszawie i chcesz sfotografować wieżowiec Złota 44 zaprojektowany przez Daniela Libeskinda. Jednak spod budynku nie widać jego wysokości, strzelista bryła staje się masywna, a całość rozlewa się u podstawy na dużą szerokość.

Co zrobić, żeby lepiej uchwycić budynek? Odejść dalej, do samego wylotu ulicy. Proste, prawda? Spróbuj wykonać ujęcia jednego budynku z różnych perspektyw i odległości (a może ze środka?) – zobaczysz, które wyglądają najlepiej.

Chcesz pokazać monumentalność budynku? Zadbaj, aby w kadrze pojawił się człowiek, który dla widza stanie się punktem odniesienia (staffage).

Inna perspektywa

Nie zamykaj się na możliwości, jakie daje ci miejska fotografia. Pora dnia, pogoda lub miejsce, z którego fotografujesz pozwolą ujrzeć ten sam budynek w innym świetle. Spójrz w górę – czasem dzieją się tam naprawdę fajne rzeczy.

Dobre światło

Miasto wygląda najlepiej podczas tzw. złotej i niebieskiej godziny. Ta pierwsza to czas chwilę przed wschodem słońca oraz przed jego zachodem, ta druga – moment po zachodzie, kiedy światła uliczne miękko i naturalnie komponują się z ostatnimi kolorami dnia. Wykorzystaj to i staraj się planować swoje wyprawy właśnie o tych porach.

W poszukiwaniu

No właśnie. Plan planem, w tym wszystkim chodzi o dobrą zabawę i dreszczyk emocji, który najczęściej towarzyszy nam odkryciu czegoś niespodziewanego i niezwykłego.

Fotografia w mieście daje taką możliwość – pomyśl tylko, ile architektonicznych smaczków, linii, symetrii, faktur i kolorów kryje się w uliczkach czy bramach, parkach i kamienicach. Dlatego fajnie jest podążać utartą ścieżką, ale mieć przy tym oczy szeroko otwarte (a aparat w pogotowiu ;)).

Do szczegółu

Panoramy, szerokie widoki i kadry obejmujące cały budynek robią wrażenie, ale nie musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do nich.

Rozejrzyj się za pozornymi drobnostkami, bo to tak naprawdę one tworzą otaczającą cię przestrzeń. Nawet lampa uliczna, z odpowiedniej perspektywy, może stworzyć ciekawą kompozycję z wchodzącym w kadr fragmentem budynku.

Szukaj symetrii, różnych linii zbiegających się w jednym punkcie, obiektów o niepowtarzalnym kształcie lub tylko ich fragmentów.

W Lizbonie zachwyciły nas kolorowe drzwi tamtejszych budynków. Zaglądaj do nowych biurowców i starych kamienic, chwytaj fakturę tworzyw, z jakich zostały zbudowane od zewnątrz oraz od wewnątrz (drewniane klimatyczne schody robią duże wrażenie, podobnie jak mozaika surowych, szklanych linii w nowoczesnym budownictwie).

Patrz i ucz się // np. na Element Urban Talks

W fotografii miejskiej cenna może okazać się umiejętność patrzenia i obserwowania miejskiej przestrzeni przez pryzmat dobrego i złego designu. W poszukiwaniu informacji na temat roli projektowania otoczenia w miastach pomyśl o uzupełnieniu swojej wiedzy i poszukiwaniu inspiracji w sieci czy podczas imprez, takich jak Element Urban Talks.

W dniach 30 listopada – 2 grudnia w Krakowie odbędzie się druga edycja wydarzenia, które koncentruje się  na poszukiwaniu nowych ścieżek myślenia o człowieku, mieście i architekturze.

Dyrektor programową konferencji jest Zuzanna Skalska, natomast wśród prelegentów znajdą się takie osobistości jak: Fokke Moerel – partner holenerskiego studia MVRDV, Dan Hill – szef Arup Digital Studio i design advocate miasta Londyn, Herbert Wright – dziennikarz magazynu Blueprint, czy Koert van Mensvoort artysta i filozof z Next  Nature.


Poza prelekcjami w trakcie konferencji weźmiesz udział w kameralnych konsultacjach ze specjalistami oraz naukowcami z całego świata i weźmiesz udział w targach rzeczy, cóż, dobrze zaprojektowanych (wśród wystawców – Projectorium, Piel, Anacomito, Takapara i wielu innych).

Nieodłączną część programu stanowią warsztaty, wśród których poruszane zostają m.in. zagadnienia zmysłów w domu lub profesjonalnej fotografii wnętrz.

Ciekawym “gratisem” do biletu jest możliwość udziału w niedzielnych spacerach architektonicznych, podczas których można odwiedzić ciekawe krakowskie miejsca (np. mieszkania) niedostępne na co dzień.

Bilety kupisz tutaj.

PS. Miałam w planie wybrać moje najlepsze zdjęcia miejskie, jakie dodałam do Kaboompics. Kiedy skończyłam ten post zorientowałam się, że wszystkie powstały w Portugalii. To nie było zamierzone. Naprawdę! Idę szukać lotu do Lizbony. Sorry Sri Lanka, jednak wracam do Portugalii <3 😉

PS2. Pod tym linkiem zobaczycie wszystkie zdjęcia, które zrobiłam w tym roku w Portugalii. Oczywiście, wszystkie są darmowe, możecie je pobrać w pełnej rozdzielczości.

Karolina is the founder of Kaboompics.com and the author of all the images that you can find on it. She is a passionate photographer that specializes in the indoor photography. She enjoys cooking and traveling as it gives many opportunities to take photos – then she describes the photoshoots adventures on her blog. Also, a PR specialist, can help you with the internet marketing and do it well!