GrafConf 2018, czyli projektanci, “Friends”, pierniki i KaboomTeam

GrafConf 2018

Duża dawka wiedzy, zastrzyk inspiracji, wymiana doświadczeń – co jest dla Was najważniejsze podczas konferencji? Jedno jest pewne, dopiero te trzy elementy, wspólnie, tworzą dobre wydarzenie. Czy można było ich doświadczyć podczas GrafConf 2018? Zespół Kaboompics postanowił to sprawdzić i tym sposobem spędził prawdopodobnie najcieplejszy weekend października w Toruniu. Jak było?

 

GrafConf to konferencja skierowana do projektantów, obejmująca obszarem swoich tematów zarówno zagadnienia z dziedziny typografii, UX czy UI ale też poruszająca typowe “trudne sprawy” z życia projektanta. Chcesz wiedzieć więcej? O GrafConf pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułówDzięki super fajności organizatorów dostaliśmy szansę, aby pojawić się na konferencji.

Sobotni poranek, CKK Jordanki

Centrum Kulturalno- Kongresowe Jordanki Toruń

Jest tak jak pisała Ola Tulibacka w komentarzu do wyżej wspomnianego tekstu, czyli pięknie. Architektoniczne cudo. W środku szybka i sprawna rejestracja – chociaż na miejscu pojawiło się niemal 900 uczestników – i zajęcie dobrego miejsca w pobliżu sceny. Zaczynamy. 😉  

Wystąpili (o prelegentach)

Napiszmy to od razu – nie ogarniamy projektowania na co dzień. Nie “siedzimy” w branży. Natomiast nasze codzienne działania (zarówno w Kaboompics jak i przy innych projektach) są mocno kreatywne, w związku z czym wyszliśmy z założenia, że w wystąpieniach niektórych gości znajdziemy również coś dla siebie.

Nie zawiedliśmy się co najmniej kilka razy. I to już od pierwszej prezentacji. Patryk Hardziej opowiedział o dobrych i złych praktykach w projektowaniu, ubierając swoje wystąpienie w formę osobistego dekalogu projektanta. O czym pamiętać, dlaczego i jak dbać o dobre nazewnictwo, jak powinna wyglądać księga znaku? To tylko część zagadnień. Nie zabrakło celnych uwag, dobrych porad i listy pełnych inspiracji stron internetowych oraz książek. Robiliśmy notatki, ale mamy nadzieję, że nagranie z wystąpienia szybko pojawi się w sieci. 😉 Prelekcję Patryka zakończyła prezentacja krótkiego filmu o zmarłym niedawno Karolu Śliwce, doskonałym artyście grafiku, prywatne przyjacielu Patryka.

Karol Śliwka

Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 w Harbutowicach. Dzisiaj obchodziłby swoje 86 urodziny. Z tej okazji udostępniamy film, który wyświetlany jest w mini-kinie na wystawie „Karol Śliwka. PPPP”. Przypominamy jednocześnie, że wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 11 listopada!!!Serdecznie zapraszamy 4 listopada o godz. 14:00 na Ostatnie oprowadzanie po wystawie "Karol Śliwka".#kulturaGdyni #wGdyni #Gdynia

Opublikowany przez Muzeum Miasta Gdyni Wtorek, 16 października 2018

 

Następnie o projektach pobocznych w promocji własnej marki opowiedzieli Adam Chyliński i Daniel Naborowski. Grzegorz Róg przedstawił sprawdzone techniki UX i UI w projektowaniu stron na przykładzie serwisu Eduweb.pl. Natomiast o ładnych i brzydkich literach mówił (prawdopodobnie na jednym wdechu) Mateusz Machalski, któremu KaboomTeam daje swoje 10/10 punktów i subiektywny tytuł najlepszej prezentacji dnia <3 Ilość ciekawych informacji i inspiracji popartych super energią, a przede wszystkim szeroką wiedzą. Jak mawia klasyk: #ToByłoDobreWystąpienie.

W przerwie pomiędzy pierwszymi prelekcjami wyskoczyliśmy na standardowe “to-będzie-tylko-jedno-zdjęcie”. 🙂 Ale spójrzcie, ta ściana czerwieni i mocny kolor książki aż prosiły się o wykorzystanie aparatu, który Karolina zabrała ze sobą. Skończyło się jak zawsze – spontaniczną sesją zdjęciową.

Na liście występujących znaleźli się również Aleksander Sucheta, Ewelina Gąska, Gosia Herba i Bartosz Kosowski. Pomiędzy prelekcjami miała również miejsce seria lightning talks – 10 minutowych, pełnych konkretnej wiedzy wystąpień.

Nauczyli (o warsztatach)

W  ramach GrafConf 2018 uczestnicy mogli również wziąć udział w warsztatach. A było w czym wybierać – na liście warsztatów znalazły się m.in. “Prawna ochrona marki”, “Podstawy kaligrafii”, “Digital Painting dla początkujących” czy “Nie każ im myśleć: podstawy użyteczności”.

GrafConf plus (o tym, co w przerwie)

Pomiędzy prelekcjami mieliśmy okazję zajrzeć na zorganizowane w ramach wydarzenia mini targi. Ich przejście zakończyło się zakupami przy stoisku wydawnictwa Karakter (wiadomo) oraz nabycia drogą kupna premierowego wydania książki GrafConf Teksty – ze zredagowanymi wystąpieniami z poprzedniej edycji wydarzenia.

Z ciekawostek – równolegle do prelekcji oraz warsztatów trwały konsultacje portfolio wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, projektanci mogli też wziąć udział w konsultacjach prawniczych z Magdaleną Miernik.

Toruń Tour

Część KaboomTeam była w Toruniu po raz pierwszy. Dodajmy do tego absurdalnie piękną pogodę i najpiękniejszą jesień ostatnich lat. To musiało się skończyć spacerem po starówce. I zdjęciami, naturalnie. 🙂

Seria małych rzeczy, takich o, mikrozachwytów – to Toruń. Bajkowe rzeźby, które “przysiadły” na chwilę na parapetach pięknych kamienic, wąskie uliczki, pyszne pierniki, pełna słońca Wisła i ogródki kawiarni. W poszukiwaniu wolnego stolika trafiliśmy do Central Coffee Perks – tak, to ta kawiarnia, w której bezkarnie i bez przerwy możesz oglądać kolejne epizody Friends, a każda kawa nosi imię jednego z nich. Po otrzymaniu zamówienia (dwóch Chandlerów i ciacha) oraz zajęciu stolika, jak to w przypadku ludzi ze stocka, przyszedł czas na jeszcze kilka zdjęć.

Free Stock Photo - Coffee & Cake at Cafeteria - GrafConf Teksty 2017

Podsumowanie?

GrafConf to sprawnie zorganizowane wydarzenie dla projektantów – z Torunia wyjeżdżaliśmy z przekonaniem, że organizacyjnie wszystko zostało dobrze przemyślane. Lokalizacja umożliwiała sprawne poruszanie się po mieście. Konsultacje i lightning talks świetnie dopełniały program warsztatów i prelekcji. Co do tych ostatnich – nie zabrakło świetnych i merytorycznych wystąpień, niestety pojawiły się też “przeglądy portfolio”. Wielka szkoda, bo mamy wrażenie, że tego typu wystąpienia działają raczej na niekorzyść prelegentów niż odwrotnie. Ostatecznie GrafConf zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Podobnie jak Toruń. Jesteśmy przekonani, że wrócimy tu za rok.

PS. Oczywiście, fotki już są do pobrania na Kaboompics. U nas zasady bez zmian – wszystkie zdjęcia, to darmowe zdjęcia 🙂 

 

Content Designer at the agency Niebieski Lis and the author of the blog Copyblogerka. She teaches how to create good content online and believes that anyone can learn it. When she's not writing, she hits the gym or goes for an occasional jog. Foodie and tv series addict - if they're good, she watches them by seasons rather than episodes.