Dlaczego planowanie treści w social media jest ważne?

planowanie-treści-social-media

Mówią, że brak planu to najlepszy plan na…porażkę. Nie da się ukryć – jest w tym sporo racji. Nawet najlepszy content traci bardzo dużo, jeżeli nie pomyślisz o dobrym harmonogramie publikacji. O mądrym planowaniu oraz narzędziach, które mogą Ci w tym pomóc opowiada Bohumil Pokstefl – CEO Kontentino, narzędzia, z którego korzysta m.in. Ikea, Volvo czy Pilsner Urquell.

 

Angelika Dąbek: Czy uważasz, że efektywne prowadzenie firmowych profili w mediach społecznościowych jest dzisiaj w ogóle możliwe bez planowania?

Bohumil Pokstefl: Wydaje się, że tylko najlepsze brandy planują publikacje w social media. Jednak prawda jest taka, że dzisiaj niemal każda marka i agencja mają lub powinny mieć z góry zaplanowane publikacje. Planowanie treści social media jest kluczem do tworzenia wartościowego i budzącego zainteresowanie marką ‘contentu’.

Jakie są według Ciebie najważniejsze zalety planowania publikowanych treści?

Warto planować choćby po to, aby utrzymać jakość i spójność swojej obecności w mediach społecznościowych. Pomyśl też nad tym – tworząc posty trzeba pamiętać o wyznaczeniu ich celu (zaangażowanie, świadomość marki, sprzedaż), wybrać odpowiedni format (karuzela, link, video…), stworzyć część wizualną i przekaz, którym chcesz się podzielić. W końcu dobrać budżet na promocję postów w celu dotarcia do szerszego grona odbiorców. Jest tak wiele rzeczy, które trzeba zrobić przed publikacją! Bez planu można popełnić błędy, a nawet – za przeproszeniem – fuckupy, które mogą zaszkodzić marce. Trudno też konkurować z innymi markami, jeśli wciąż publikujesz posty ad hoc. Tak, czasami posty będące tylko reakcją na coś są skuteczne. Jednak w niektórych przypadkach nawet takie “wpisy reakcyjne” są planowane z wyprzedzeniem, tak jak tutaj.

Czy można w ogóle zacząć skutecznie planować posty bez np. strategii social media? Jak sądzisz – czy planowanie samo w sobie pozwala tworzyć skuteczny marketing czy jest to raczej jeden z kilku etapów dobrych działań? A jeśli to drugie – to od czego tak naprawdę warto zacząć skuteczne planowanie treści social media?

Najpierw trzeba mieć strategię i jasny cel. Dlaczego potrzebna jest nam ‘prezencja społeczna’? Co chcemy osiągnąć? Komunikować się i wchodzić w interakcje z odbiorcami; mieć pewność, że zostaną poinformowani o wszystkich istotnych zmianach; budować markę; może podnieść sprzedaż?

W jaki sposób warto planować treści? Czy znasz / polecasz jakieś sprawdzone modele, sposoby?

Każda marka jest inna – to, co działa na jedną, nie zadziała na drugą. Dobrą praktyką jest tworzenie miesięcznych planów i comiesięczna analiza, które treści poradziły sobie najlepiej. Ucz się na podstawie własnych liczb i wykorzystaj swoje nauki do tworzenia treści na nadchodzący miesiąc.

W Kontentino publikujemy na naszym Facebookowym profilu tylko cenne treści edukacyjne i nie planujemy ich na miesiąc, tylko na tydzień. Z drugiej strony są kampanie dotyczące budowania świadomości marki i konwersji – te planujemy daleko w przyszłość. Czasami zaplanowanie całej kampanii zajmuje nawet 2 miesiące.

A co z Real Time Marketingiem? Czy uważasz, że content w mediach społecznościowych można zaplanować w stu procentach, czy warto być gotowym również na spontaniczne działania?

Posty spontaniczne lub tzw. reakcyjne (real-time marketing) są świetne, gdy odnoszą się do konkretnego wydarzenia, które w danej chwili jest aktualne i ważne dla ludzi. Zalecam jednak, aby zawsze były one zatwierdzone przez kierownika zespołu/dyrektora artystycznego/klienta, który zaakceptuje jego treść. Zapobiega to powstawaniu literówek lub przekraczaniu pewnych granic (zapostowania czegoś niewłaściwego).

Które darmowe narzędzia lub aplikacje pomagają planowanie treści social media?

Nie ma zbyt wielu darmowych narzędzi, które pomagają w planowaniu treści na social media. Twórcy tych aplikacji wkładają w nie mnóstwo wysiłku i kreatywności, aby jak najbardziej przysłużyły się użytkownikom. Jeśli dane narzędzie oszczędza nasz czas i wspomaga naszą produktywność, to prawdopodobnie pomaga nam zarobić znacznie więcej, niż samo jest warte! Postaram się jednak wymienić kilka darmowych: Google UTM tag builder, Bitly i linkprevieweditor (nasze dzieło) to trzy używane przez nas najczęściej.

Dotychczasowe pytania dotyczyły planowania contentu samego w sobie. Przed nieco innym wyzwaniem stają agencje social media oraz specjaliści – freelancerzy, którzy najczęściej obsługują od kilku do kilkunastu różnych klientów. Tu jeszcze jedno z wyzwań stanowi feedback od klientów i ewentualne poprawki. Masz doświadczenie w pracy w agencji – w jaki sposób można zabezpieczyć się przed problemami w rodzaju odrzucania gotowych postów bez podania jasnej przyczyny lub niekończących się poprawek jednego wpisu? Myślę, że to częste problemy, zwłaszcza wśród freelancerów.

Pierwsza zasada, to zawsze być po stronie klienta. Musisz się dopasować. Nie ma dobrych i złych klientów, są tylko lepiej i gorzej dobrani. Klienci muszą zachować zgodność treści z marką i innymi zasadami. Dlatego czasami odrzucają treść. Wyzwaniem jest przekonanie klienta, że twój kreatywny pomysł spełni jego cele i oczekiwania. Kluczem do sukcesu jest również przejrzysta i uczciwa komunikacja.

Freelancerzy i agencje muszą też skutecznie optymalizować swój czas. W takich przypadkach z pomocą przychodzą narzędzia do planowania treści. Na rynku mamy popularne Hootsuite oraz Buffer, ale jesteście również Wy – Kontentino. Skąd pomysł na stworzenie tego typu narzędzia? Z tego co wiem, z początku nie planowaliście sprzedaży Kontentino na globalnym rynku?

Kontentino powstało 4 lata temu na wewnętrzne potrzeby jednej z czołowych czesko-słowackich agencji cyfrowych – Triad Advertising. Tworzyli i nadal tworzą wiele treści społecznościowych, a przed Kontentino wszystko trzeba było zaplanować w arkuszach Excel, natomiast opinie były przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej. I to był czysty chaos. 🙂 Na linii zespół-klienci, jak i w samym zespole dochodziło do wielu nieporozumień. Triad zdecydowała się na wprowadzenie Kontentino na rynek po uzyskaniu pozytywnej opinii klientów po 2 latach wewnętrznego użytkowania i uświadomieniu sobie, że istnieje wiele innych agencji borykających się z tym samym problemem. Komunikacja, informacje zwrotne i aprobaty w Kontentino są bardzo łatwe, oszczędzają mnóstwo czasu i zapobiegają błędom – to główne zalety.

planowanie-treści-social-media

Czym jeszcze Kontentino wyróżnia się wśród innych narzędzi tego typu?

Inne narzędzia, takie jak Buffer i Hootsuite, są świetne, ale nie rozwiązują części procesu planowania dotyczącej współpracy i zatwierdzania. Więc nadal musisz używać arkuszy kalkulacyjnych, e-maili i innych nieskutecznych sposobów planowania zawartości. Inne narzędzia służą przede wszystkim tworzeniu grafików postów. Natomiast Kontentino koncentruje się na współpracy i ogólnym planowaniu.

Na jakich platformach społecznościowych zaplanujemy treści z pomocą Kontentino? Dla jakich platform został stworzony? Czy będzie ich więcej?

W Kontentino możesz tworzyć i planować prawie wszystkie formaty postów na Facebooku i Instagramie. Obecnie jesteśmy jedynym narzędziem, które uwzględnia też wszystkie formaty LinkedIn, w tym karuzelę. Możesz również zaplanować posty na Twitterze i Pintereście. W planach mamy dołączenie do tej listy serwisu Youtube.

Kontentino to narzędzie płatne – jakie są koszty związane z korzystaniem z platformy?

To zależy od tego, ilu użytkowników ma z niej korzystać. Jeśli chcesz mieć cały zespół, ceny są oparte na tej ilości. Najmniejszy plan dla osób indywidualnych i freelancerów zaczyna się od 9€ miesięcznie.

Zdobyliście sobie serca wielu klientów. 🙂 Ile marek korzysta dzisiaj z Kontentino? Którymi z nich możecie się pochwalić?

Dzisiaj z Kontentino korzysta ponad marek i agencji na całym świecie. W gronie naszych klientów znajduje się między innymi IKEA, ASAHI, BBDO czy Ogilvy.

Dziękuję za rozmowę!

Content Designer at the agency Niebieski Lis and the author of the blog Copyblogerka. She teaches how to create good content online and believes that anyone can learn it. When she's not writing, she hits the gym or goes for an occasional jog. Foodie and tv series addict - if they're good, she watches them by seasons rather than episodes.